top of page

BİYOGRAFİ

      1986 yılında İstanbul'da doğdu. İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Temel Bilimler Bölümü’nden 2011 yılında mezun oldu.
       2005 yılında Kültür Bakanlığı İstanbul Devlet Klasik Türk Müziği Korosu Saz (Ud) Sanatçısı Samim KARACA ile tanışarak kendisiyle ud çalışmalarına başladı. Konservatuarda 4 yıl boyunca Mehmet BİTMEZ’den ud dersleri aldı. Bu dersler esnasında Mehmet Bitmez ile birlikte ud icracılığı, musiki anlayışı ve ileri ud teknikleri gibi konular üzerine çalıştı. Konservatuardaki eğitimi boyunca Tanbûri Cemil Bey, Yorgo BACANOS, Şerif Muhittin TARGAN, Udi Nevres Bey, Cinuçen TANRIKORUR ve Kadri ŞENÇALAR gibi birçok usta müzisyenin sanatını inceleyip değişik teknikler öğrendi.
   2012 yılında Haliç Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Türk Müziği üzerine Yüksek Lisans eğitimine başladı. Yüksek Lisans eğitimi boyunca Prof. Erol DERAN, Prof. Mutlu TORUN ve Öğr. Gör. Yücel PAŞMAKÇI gibi değerli hocalardan ders aldı. 2014 yılında Prof. Mutlu Torun’un danışmanlığında hazırladığı “Mehmet Bitmez’in Taksimleri Üzerine Bir Araştırma” isimli tezini teslim ederek Yüksek Lisans eğitiminden başarı ile mezun oldu.
           Yurtiçi ve yurtdışında birçok konser, Tv programı ve cd kayıtlarına uduyla katıldı. 2009 – 2012 senelerinde Kanal 24’te “Bizden Nağmeler” isimli Klasik Türk Müziği programında ud icracısı olarak bulundu. 2008 - 2009 yılları arasında Koç Üniversitesi’nin Müzik Kulübünde Ud dersleri verdi. 2009 - 2010 senelerinde İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun sahneye koyduğu, yönetmeni Cemal ÜNLÜ olan “Kuzguncuk Türküsü” adlı tiyatro oyununda Devlet Tiyatrosu’nun sözleşmeli müzisyeni olarak çalıştı. 2013 – 2015 yılları arasında TRT kanalında devam etmiş olan “Enderundan Nağmeler” isimli musiki programına da uduyla eşlik etti.
           2015 yılında Borusan İstanbul Filarmonik Orkestrası ile çalışmaya başladı. Sascha Goetzel’in şefliğinde Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ile “Solist Ud” olarak Avrupa turnelerine katıldı. Bu turneler kapsamında orkestra ile Zurich, Viyana, Frankfurt ve Nurnberg’te konserler verdi. 2017 yılında da yine bu orkestra ile Rimsky Korsakov’un “Scheherazade” isimli senfonik süitinde improvizeler yapmak üzere Hong Kong’ta çeşitli konserlere katıldı. Bu konserlerin dışında başka orkestra ve solistler ile Avrupa’nın çeşitli şehirlerinde konserler verdi.
       2014 - 2016 yılları arasında Haliç Üniversitesi Türk Musikisi Konservatuarı’nda “Ud Öğretim Görevlisi” olarak görev yaptı. 2015 yılında başladığı İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’ndaki “Ud Öğretim Görevlisi” görevini halen sürdürmektedir. Doktora eğitimine devam eden Sarper Eroğlu, kişisel müzik çalışmaları kapsamında bir albüm hazırlamakta ve orkestralar ile proje çalışmalarına devam etmektedir.
bottom of page